Instrukcja szycia maseczek ochronych.

24.03.2020
Przygotowaliśmy dla Was krótkie instrukcje szycia maseczek ochronnych. Staraliśmy się odpowiedzieć w nich na najczęściej pojawiające się pytania i mamy nadzieję, że znacząco ułatwią Wam one pracę.

maseczki

Wychodząc naprzeciw wszelkim wątpliwościom, jakie pojawiają się wśród osób  chcących pomóc w szyciu maseczek, stworzyliśmy krótką instrukcję jak  właściwie się do tego zabrać.

Sposobów jest wiele, tak więc te przedstawione poniżej nie są jedynymi, które  można zastosować. Jeśli macie inną technikę lub inne pomysły – korzystajcie z  nich śmiało.

Wszystkie osoby zainteresowane szyciem maseczek prosimy  o kontakt mailowy: wolontariat@wum.edu.pl (uszyte przez  Was maseczki zostaną przekazane warszawskim szpitalom).

 

Tak więc zaczynając od początku:

Materiały, które można wykorzystać, są różne. Na pierwszy plan wychodzi 100% bawełna oraz flizelina. Nie oznacza to, że są to jedyne materiały, które można wykorzystać, jednak w naszym odczuciu są one najbardziej popularne i najlepiej dostępne.

Bawełna ma to do siebie, że można ją swobodnie sterylizować, także maseczka z tego materiału będzie służyła bardzo długo.

UWAGA: nie zalecamy używania gumek (topią się podczas sterylizacji)

 

Maseczki, w zależności od materiału, który chcecie użyć, powinny składać się z kilku warstw:

  1. Maseczki bawełniane – 2 warstwy z miejscem na wymienny filtr;
  2. Maseczki flizelinowe - 3 warstwy.

 

Maseczka bawełniana z wymiennym filtrem krok po kroku:

Instrukcja dostępna jest dzięki osobom z województwa łódzkiego zaangażowanym w szycie maseczek ochronnych (https://www.facebook.com/lodzkiedlasluzbyzdrowia/):

 

maseczki

maseczki

 

Maseczki flizelinowe krok po kroku:

Maseczki te wykonujemy analogicznie do maseczek bawełnianych, jednak nie zostawiamy miejsca na filtr (zszywamy całą krawędź) oraz konieczne są trzy warstwy flizeliny (wycinamy po prostu większy prostokąt, aby uzyskać odpowiednio trzy warstwy).